Tıp FakültesiTıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

AIDS ile mücadelede umut verici bir vaka

HIV virusu ile dünyaya gelen Güney Afrikalı bir kız çocuğunda enfeksiyonun, ilaç tedavisinin sona ermesinden sekiz yıl sonra hala kontrol altında tutulabildiği bildirildi.

Paris'teki Uluslararası AIDS Konferansı'nda HIV virusu ile mücadelede umut verici bir vaka açıklandı. Virus ile dünyaya gelen Güney Afrikalı bir kız çocuğuna, iki aylıkken HIV ilaçları verilmeye başlandığı, 40 hafta sonra tedavinin bırakıldığı ve aradan sekiz yılı aşkın bir sürenin geçmesine rağmen, enfeksiyonun hala kontrol altında olduğu bildirildi. Kız çocuğunun bir süre önce 9,5 yaşında test edildiği ve vücudunda sadece çok düşük sayıda virusa rastlandığı açıklandı. Bu virusların da üreme kabiliyetine sahip olmadığı bildiriliyor. ABD'deki Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü tarafından sürdürülen araştırmada, kimliği açıklanmayan kız çocuğunda HIV enfeksiyonuna karşı direnç sağlayan bir genetik mutasyonun söz konusu olmadığı belirtiliyor ve bu nedenle virus statüsünün bebekken uygulanan tedaviyle bağlantılı olduğundan yola çıkılıyor.

Güncel tedavilerde virus ilaçlarla kontrol altında tutulabiliyor ancak bu ilaçların ömür boyu alınması gerekiyor. Paris'te 23 Temmuz'da başlayan ve dört gün sürecek olan Uluslararası AIDS Konferansı'nda ayrıca, her gün hap şeklinde alınması gereken HIV ilaçlarının yerine, her ay ya da iki ayda bir yapılacak bir nevi aşı uygulaması alanında da ümit verici gelişmelerin kaydedildiği açıklandı.


Kaynak için lütfen tıklayınız

Bu sayfa tarafından en son 26.07.2017 19:55:46 tarihinde güncellenmiştir.