Tıp FakültesiTıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Candida auris tehlikesi için uyarı

Centers for Disease Control and Prevention tarafından yapılan uyarıda, ilaca direnen bir türün hızla yayılabileceğinin altı çiziliyor.

Bu uyarıya göre, Candida auris ciddi düzeyde küresel sağlık tehdidi oluşturan yeni bir mantar türü. Çeşitli ülkelerdeki sağlık tesisleri, Candida auris 'in, hastaneye kaldırılmış hastalarda ağır hastalığa neden olduğunu bildirmiş durumda. Candida auris 'in bazı suşlarının, antifungal ilaçların üç ana sınıfına karşı (Flukonazol, Amfoterisin B ve Ekinokandinler) dirençli olduğu da belirtiliyor. Bu tip çok ilaca direnç, daha önce Candida 'nın diğer türlerinde görülmedi. Ayrıca, Candida auris, sağlık ortamlarındaki yüzeylerde ısrarcı olarak kalabiliyor ve sağlık kuruluşlarındaki hastalar arasında da yayılabiliyor. 

Bugüne kadar 9 ülkede rastlanan ve potansiyel olarak ölümcül bir maya olan Candida auris; kulakta, yaralarda ve kan dolaşımında enfeksiyona yol açabiliyor. Nadir görülen bir tür olmasına karşın, karşılaşan insanların hayatını kaybetme olasılığı %60 olarak belirtiliyor.

Uzmanlar endişeli. Çünkü bu tür, mantar önleyici ilaçlara karşı süper direnç gösteriyor ve yayılmasından korkuluyor.

Bu sayfa tarafından en son 10.09.2017 19:52:23 tarihinde güncellenmiştir.