Tıp FakültesiTıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

CRISPR teknolojisi

Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi enfeksiyonlara neden olan bakterilerin antibiyotik dirençli suşları giderek artmaktadır. Bundan dolayı bilim insanları, bakterilerle savaşmak için yeni bir metod aramakta.

Bu yeni metodun adı CRISPR olabilir. Şöyle ki, İlaç ve robotik, bize birçok yeni teknolojiyi sunmak için bir araya geldi. Bu keşif ve deneme sonucunda da CRISPR hapı ortaya çıktı. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden yeni bir araştırma sayesinde, CRISPR hapı, ilaca dirençli bakterilere karşı mücadelede uygulanabilir bir araç olabilir. Peki ama nasıl?

 CRISPR’ın karşılığı 'Düzenli aralıklarla bölünmüş palindromik tekrar kümeleri' dir. İlk olarak bakterilerin DNA’sında görülen CRISPR gen düzenlemesi teknolojisi ile, insan geninde virüs bulaşmış spesifik DNA kümesine etki ederek kolaylıkla o bölgeyi kesip, iyileştirebiliyor. Bu doğal fenomenden esinlenen araştırmacılar, bakterilerin kendi savunmalarını kendilerine karşı kullanıyorlar. CRISPR DNA, esasen bakteri DNA'sının replikasyon yerine yok edilmesine komut veriyor. CRISPR metodu diğer metodlara göre ucuz ve etkili bir araç olarak görülüyor.

 CRISPR hapıyla zararlı bakteriler yok edilirken, yararlı bakteriler zarar görmüyor. Antibiyotik kullanımı ise çoğu zaman hem zararlı hem de yararlı bakterilerin ölmesine neden oluyor.

 CRISPR, sağlam ve etkili bir gen düzenleme teknolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Çok yönlü olması nedeniyle yüksek derecede dikkat çekti. Gıda Mikrobiyoloğu Van Pijkeren, bu yeni yöntemin en önemli avantajını ise şöyle dile getirdi: "Antibiyotikler bağırsak mikrobiyal toplumuna zarar verebiliyorken, CRISPR hapı, ilgilenilen mikropu ortadan kaldırmak için özel bir yol kullanıyor."

 Bilim insanı Van Pijkeren, probiyotiğin daha tam olarak gelişmediğini, şu an için hazır olmadığını belirtiyor. CRISPR hapıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Fakat, araştırmacılara göre, bu metod sayesinde gelişmekte olan ülkelerde çok görülen özellikle dizanteri, ishal vb. enfeksiyonlara neden olan bakteriler kolay ve hızlı bir şekilde yok edilebilecek.

Kaynak

Bu sayfa tarafından en son 23.08.2017 16:47:59 tarihinde güncellenmiştir.